ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2012

ΟΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΔΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΝΕΟΥ ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ, ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΝΊΚΗ ΜΕ ΣΚΟΡ 1-0 ΕΠΙ ΤΟΥ ΔΙΓΕΝΗ ΑΛΩΝΙΩΝ -ΜΈΣΑ ΣΕ ΈΝΑ ΠΟΛΛΉ ΔΎΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΒΆΡΗ ΤΕΡΈΝ.

Ούτε το βαρύ γήπεδο, ούτε η εμπειρία και η δύναμη της φιλοξενούμενης ομάδος μπόρεσαν να σταματήσουν το σερί των μικρών του Εθνικού Ν. Κεραμιδιού, που έδειξαν ότι εκτός απο τεχνική και ταλέντο, έχουν και δύναμη να αντιπαραθέσουν σε δυνατούς αντιπάλους. Έπαιξαν καλά και δυνατά και πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη, αυτή...
τη φορά με αντίπαλο τον Διγενή Αιωνίων που τον υπ έταξαν με σκορ 1-0.
Ο Εθνικός  ήταν καλύτερος για άλλο ένα παιγνίδι, έπαιξε και δυνατά και καλά,
ήταν ο κυρίαρχος
του παιχνιδιού   και δίκαιος νικητής, χωρίς μάλιστα να κινδυνεύσει ιδιαίτερα η εστία
του, αφού σε δύο καλές φάσεις που δημιούργησε η φιλοξενούμενη ομάδα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων είπε παρόν και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
Στο πρώτο ημίχρονο έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, δεν πέτυχε όμως γκόλ. Παρά το βαρύ τεραίν οι παίκτες του Εθνικού, κυκλοφόρησαν την μπάλα και έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλό δρόμο.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκε λίγο μουδιασμένος και εκεί οι φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Τσαουσίδη.
Γρήγορα όμως οι πιτσιρικάδες συνήλθαν, ανέβασαν σιγά σιγά την απόδοσή τους, πήραν τα ηνία του παιγνιδιού, άρχισαν να αναπτύσσονται  σωστά και πίεσαν ψηλά την αντίπαλη ομάδα, που αναγκαστικά έκανε λάθη.
Έχασε δύο καλές ευκαιρίες μία με το Μάριο Χατηκωσταντίνου και μία με τον Σταθακόπουλο.Το δυνατό παιγνίδι των αντιπάλων έφερε πολλά φάουλ υπέρ της τοπικής ομάδος και σε ένα από αυτό ο Γρηγόρης Μυστακίδης σημάδεψε το γάμα του αντίπαλου τερματοφύλακα στο 75 και έκανε το 1-0 , που ήταν και το τελικό σκόρο του αγώνα.
Πολύ καλή απόδοση είχε η διαιτητική τριπλέ τα των κκ  ΑΣΛΑΝΙΔΗ ΠΑΤΣΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗ΄
Δηλώσεις Προπονητή Ι.ΜΥΣΤΑΚΙΔΗ-Δεν έχουμε φτάσει ακόμη εκεί που μπορούμε.  Υπάρχει μια νεανική ομάδα στο 95% παιδιά γεννημένα το 1996 - 1997 και έχουμε πολύ δουλειά μπροστά μας.
Χαμηλά το κεφαλή ,δουλειά στην προπόνηση και πάνω από όλα ταπεινοί και προσγειωμένοι,βλέποντας κάθε παιχνίδι καλύτερα από το προηγούμενο και σεβόμενη κάθε αντίπαλο.
Συγχαρητήρια  στην ομάδα μου για την νίκη και στην διοίκηση πού στηρίζει αυτήν την προσπάθεια τον παιδιών.