ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2013

ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑΣ «ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΥΜΠΟΣ 2013»

ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΥΝΕΧΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΔΙΕΤΕΣ ΕΠΑΜΕΙΒΟΜΕΝΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΑΤΑΚΤΑ Ο Ν.Ο.ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν  το Σαββατοκύριακο 2-3 Νοεμβρίου οι ετήσιοι διασυλλογικοί ιστιοπλοϊκοί αγώνες  με την επωνυμία «ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΥΜΠΟΣ 2013» που διοργάνωσε ο Ναυτικός Όμιλος Κατερίνης υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας.
Μετά τις πολύ πετυχημένες φετινές διοργανώσεις του Περιφερειακού Πρωταθλήματος  και του  Πανελληνίου Πρωταθλήματος ιστιοπλοΐας την περασμένη άνοιξη, ο Ν.Ο.ΚΑΤ. διοργάνωσε ακόμη έναν επιτυχημένο αγώνα με τη συμμετοχή πάνω από 50 σκαφών από 10 συλλόγους  από όλη τη Βόρεια Ελλάδα ξεκινώντας από την Αλεξανδρούπολη, την Καβάλα, τη Θεσσαλονίκη και φτάνοντας μέχρι την Κέρκυρα. Οι αθλητές είχαν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν και τις 6 προγραμματισμένες ιστιοδρομίες, καθώς οι άνεμοι στάθηκαν σύμμαχοι των διοργανωτών. Σημαντική  για την επιτυχία των αγώνων  στάθηκε η συμβολή του Προέδρου της Επιτροπής Αγώνων Τζουμάρη Θεόδωρου, του Προέδρου της Τζουρίας Μανιώτη Χαράλαμπου, καθώς και των εθελοντών και φίλων του Ναυτικού Ομίλου Κατερίνης.
Αγωνιστικά ο Ναυτικός Όμιλος Κατερίνης είχε μια εξαιρετική εμφάνιση αφού οι 6 αθλητές του, που πήραν μέρος στους αγώνες, κατέκτησαν 2 μετάλλια, καθώς και το διετές επαμειβόμενο κύπελλο της διοργάνωσης, που κατέκτησε για το 2013 ο αθλητής Κυριακίδης Σπύρος, διαδεχόμενος τον συναθλητή του και περσινό κάτοχο του τροπαίου Ευάγγελο Βαρμπένη.
Εκτός από τον Κυριακίδη Σπύρο που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα Optimist αγοριών καθώς και το διετές επαμειβόμενο κύπελλο, και την Σιδηροπούλου Λουκία που κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα Optimist κορασίδων, πολύ καλή εμφάνιση από τον Ν.Ο.Κατερίνης  πραγματοποίησαν στη κατηγορία Optimist και οι Βαρμπένης Ευάγγελος (6ος στα αγόρια), Κοπρένσκα Σοφία(6η στα κορίτσια), Κουκουλιάτας Δημήτρης (8ος στα αγόρια) και Ψωμιάδης Ιωάννης (11ος στα αγόρια).