ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

Παρασκευή 13 Ιουνίου 2014

Νισιμούρα και Νεϊμάρ έκαναν τη διαφορά (3-1 )

O Νεϊμάρ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη χθεσινή πρεμιέρα του Μουντιάλ
O Νεϊμάρ βάζει τα θεμέλια της νίκης της Βραζιλίας σημειώνοντας με πέναλτι το 2-1
  Η Τζένιφερ Λόπεζ εντυπωσίασε στην εναρκτήρια τελετή του 20ού Παγκοσμίου Κυπέλλου

Οι εντυπωσιακές παρουσίες δεν θα λείψουν από το Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας

Μέχρι το διάστημα έφτασε το Μουντιάλ, καθώς τρεις κοσμοναύτες, δύο Αμερικανοί και ένας Γερμανός, παίζουν μπάλα στον διαστημικό σταθμό 370 χιλιόμετρα πάνω από τη γη
Νισιμούρα και Νεϊμάρ έκαναν τη διαφορά
Ο Γιουίτσι Νισιμούρα φαίνεται ότι αισθανόταν ότι κάτι χρώσταγε στη Βραζιλία και καταλογίζοντας ένα ανύπαρκτο πέναλτι στο 70ό λεπτό λύτρωσε τους διοργανωτές ανοίγοντάς τους τον δρόμο για τη νίκη (3-1) επί της Κροατίας στη χθεσινή πρεμιέρα του 20ού Παγκοσμίου Κυπέλλου, στο Σάο Πάουλο.
Ο 42χρονος Ιάπωνας διαιτητής αισθανόταν προφανώς τύψεις γιατί στα προημιτελικά του Μουντιάλ του 2010 είχε διευθύνει τον αγώνα όπου η «σελεσάο» αποκλείστηκε χάνοντας με 2-1 από την Ολλανδία κι αποβάλλοντας τότε (απόλυτα δικαιολογημένα) τον Βραζιλιάνο Φελίπε Μέλο.
Χθες, ο Νισιμούρα όχι μόνο είδε πέναλτι στη θεατρινίστικη πτώση του Φρεντ μπροστά από τον Λόβρεν, αλλά δεν διέταξε ούτε καν την επανάληψη της εκτέλεσής του, αφού ο Νεϊμάρ σταμάτησε πριν σουτάρει για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πλετίκοσα. Με την απόφασή του ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα, καθώς οι Κροάτες φαίνονταν να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση στα 25 πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου. «Είναι κρίμα που στην πρεμιέρα του Μουντιάλ είμαστε αναγκασμένοι να μιλάμε για τον διαιτητή», δήλωσε με παράπονο ο Κροάτης μέσος Ιβάν Ράκιτς.
Εκτός του Νισιμούρα, πρωταγωνιστής της Βραζιλίας δεν ήταν άλλος από τον Νεϊμάρ. Πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του, πρώτα ισοφαρίζοντας με σουτ από 20 μέτρα (29') ύστερα από «κλέψιμο» και μεταβίβαση του Οσκάρ και έπειτα αξιοποιώντας το ανύπαρκτο πέναλτι (71'). Εφτασε έτσι τα 33 τέρματα στους 50 αγώνες του με τη «σελεσάο» και έγινε επίσης το πρώτο «10άρι» της που σκόραρε σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου έπειτα από 12 χρόνια, παραλαμβάνοντας τη σκυτάλη από τον Ριβάλντο. Ο Νεϊμάρ με τα 33 γκολ του ισοφάρισε την επίδοση των Ροναλντίνιο και Ζαϊρζίνιο και υπολείπεται ενός γκολ του «Ρίμπο». Ο Οσκάρ στις καθυστερήσεις (91') διεύρυνε το σκορ της νίκης ύστερα από μια γοργή αντεπίθεση που εκδηλώθηκε αμέσως μετά τη σωτήρια επέμβαση του Ζούλιο Σέζαρ σε κοντινό σουτ του Πέρισιτς.
Οι Κροάτες προηγήθηκαν στο 11'. Από σέντρα του Ολιτς, ο Γέλαβιτς δεν βρήκε την μπάλα, αλλά ο Μαρσέλο προσπαθώντας να προλάβει τον επερχόμενο Πέρισιτς την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Ετσι πέτυχε ένα σίγουρα ανεπιθύμητο ρεκόρ. Ηταν το πρώτο αυτογκόλ που δέχτηκε η Βραζιλία στα (συνολικά) 98 ματς τελικής φάσης Παγκοσμίων Κυπέλλων της ιστορίας της, ενώ το Μουντιάλ του 2014 είναι πλέον το μοναδικό στο οποίο το πρώτο τέρμα που σημειώθηκε ήταν αυτογκόλ!