ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

Δευτέρα 1 Ιουνίου 2015

Ζάκυνθος-Αιγινιακός 1-0 Με την πλάτη στον τοίχο

Δε τα κατάφερε ο Αιγινιακός στην Ζάκυνθο και πλέον κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό. Η ομάδα της Πιερίας έφτιαξε τις ευκαιρίες να σκοράρει και να κάνει την ανατροπή στο παιχνίδι, δε τα κατάφερε και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο τρία παιχνίδια πρίν την ολοκλήρωση των πλέι-άουτ.

Δείτε το live του ioniansports όπως καταγράφηκε απο την συντακτική ομάδα της αθλητικής ιστοσελίδας του νησιού:

*Περίπου 700 φίλαθλοι της Ζακύνθου στο Δημοτικό Στάδιο.

* Οι δύο ομάδες ετοιμάζονται να βγουν στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΑΠΣ φοράει μπλε φανέλες με κίτρινα σορτσάκι, ενώ, ο Αιγινιακός κόκκινα πάνω – κάτω.

* Στο Δημοτικό Στάδιο βρίσκεται και ο Υφυπουργός Αθλητισμού, Σταύρος Κοντονής. Μαζί του ο Δήμαρχος με τον Υπεύθυνο Αθλητισμού, Βασίλη Μυλωνά.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

5΄: 0 – 0 στο Δημοτικό Στάδιο. Η Ζάκυνθος έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

6΄: Αναγνωριστικό παιχνίδι, με την Ζάκυνθο να έχει μπει δυνατά για να βάλει γκολ.

* Περίπου 1000 άτομα…

7΄: Γρήγορη επαναφορά του Τόλιου, ο Στασινόπουλος θα πάρει πρώτος την μπάλα θα σουτάρει, αλλά η μπάλα καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

8΄: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ!!!!!!! Πάσα του Κρολ, πολύ ωραίο σουτ του Αποστόλου η μπάλα καταλήγει στην αριστερή γωνία του Τόλιου μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

* Ο Αποστόλου μαζί με όλους τους παίκτες μετά το γκολ πήρε τη φανέλα του τραυματισμένου Κουτσούκη και την έδειξαν στον κόσμο.

10΄: Κίτρινη κάρτα στον Ζούρκο (αναπληρωματικό Αιγινιακού) για διαμαρτυρία.

17΄: Το 1 – 0 παραμένει υπέρ της Ζακύνθου.

18΄: Ακυρωθέν γκολ για την Ζάκυνθο. Ο Ξενοδόχοφ το βολέ, ο Κρολ θα πάρει την μπάλα αποφεύγοντας δύο παίκτες του Αιγινιακού, θα σουτάρει με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Τόλιου. Στην επαναφορά θα την σπρώξει στα δίχτυα, αλλά ο πρώτος βοηθός, Σινιοράκης, θα ακυρώσει το γκολ ως οφ-σάϊντ.

* Η Ζάκυνθος έχει μπει πολύ δυνατά στα πρώτα 20 λεπτά. Έχει «πνίξει» την ομάδα του Αιγινίου έχοντας ασφυκτικό πρέσινγκ.

22΄: Κίτρινη κάρτα στον Αραμπατζή για φάουλ στον Λέκκα.

28΄: Παραμένει το 1 – 0 για την Ζάκυνθο που εξακολουθεί να είναι η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα.

33΄: Κίτρινη κάρτα στον Φαμπίνιο για φάουλ στον Οικονόμου.

34΄: Εκτέλεση φάουλ Βαρέλα, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τόλιου.

* Μόλις κατέφθασε στο Δημοτικό Στάδιο η αποστολή του Λεβάντε και όλος ο κόσμος σηκώθηκε όρθιος να αποθεώσει τους θριαμβευτές.

37΄: Ο Κρολ έκλεψε από τον Μπάρο, πήγε να φύγει ολομόναχος αλλά τελευταία στιγμή έχασε τον κοντρόλ.

40΄: Το 1 – 0 παραμένει…. 5 λεπτά ακόμη για τη λήξη του α΄ ημιχρόνου.

41΄: Χέρι του Φαμπίνιο μέσα στην περιοχή, αλλά ο Βάτσιος λέει «παίζετε» γιατί θεωρεί ότι είναι ακούσιο.

* Στο έδαφος ο Φαμπίνιο, σφαδάζει από τους πόνους. Διακοπή αγώνα. Πολύ σοβαρός τραυματισμός του παίκτη.

* Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Αποστόλου. Με 10 παίκτες ο ΑΠΣ θα παίξει την επανάληψη του αγώνα. Έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλάθλους.

* Κόκκινη κάρτα και στον Φαμπίνιο για εξύβριση. Με 10 παίκτες θα συνεχίσουν και οι δύο ομάδες.

* Μετά από 8 λεπτά διακοπή

45΄+6΄: Μεγάλη ευκαιρία για τον Αιγινιακό με τον Γιαζιντσόγλου βγήκε μόνος του απέναντι από τον Ξενοδόχοφ, σουτάρει, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία  της Ζακύνθου.

* Το ασθενοφόρο κάλεσαν στο Δημοτικό Στάδιο να παραλάβει το Φαμπίνιο.

ΛΗΞΗ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

* Ακόμη δεν έχει ξεκινήσει το β΄ ημίχρονο. Δεν έχει βγει η ομάδα του Αιγινιακού. Στη φυσούνα γίνονται διαβουλεύσεις.

* Ηρέμησαν λίγο τα πράγματα. Σε λίγο ξεκινάει το β΄ ημίχρονο. Ο διαιτητής, Βάτσιος, διευκρίνισε στους προπονητές να παίξουν ήρεμα το β΄ ημίχρονο.

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

* Στο ξεκίνημα της επανάληψης του αγώνα οι δυο ομάδες προσπαθούν να βρουν την ηρεμία τους. Αναγνωριστικό παιχνίδι για τις δύο ομάδες.

50΄: Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πολύζο (Αιγινιακός) για σκληρό μαρκάρισμα στον Οικονόμου. Με 9 παίκτες ο Αιγινιακός. Αριθμητικό πλεονέκτημα για τον ΑΠΣ, που παίζει με 10 παίκτες απέναντι στον Αιγινιακό που έμεινε με 9.

51΄: Φοβερό σουτ του Κρολ με το δεξί, ο Τόλιος αποκρούει σωτήρια τον Αιγινιακό.

53΄: Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα (ΑΠΣ) για καθυστέρηση.

54΄: Εκτέλεση φάουλ Βαρέλα, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Τόλιου.

57΄: Νέος τραυματισμός για τον Αιγινιακό. Ο Γουέλκαμ σε ανύποπτη φάση τραυματίστηκε στο πόδι και στη συνέχεια αντικαταστήθηκε από τον Καζάκη.

61΄: Παραμένει το 1 – 0 για την γηπεδούχο ομάδα.

65΄: Η Ζάκυνθος ψάχνει το δεύτερο γκολ για να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Το σκορ παραμένει υπέρ της Ζακύνθου.

67΄: Αναγκαστική αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Βαρέλα έξω, στη θέση του ο Κυριακίδης.

70΄: Ο Καζάκης βγήκε τετ α τετ με τον Ξενοδόχοφ με τον τερματοφύλακα να αποκρούει εκπληκτικά.

* Κίτρινη κάρτα στον Κρολ.

76΄: Μεγάλη ευκαιρία. Οικονόμου έβγαλε σέντρα στον Κρολ, ο οποίος ολομόναχος δεν μπορεί να βρει την μπάλα. Ο ΑΠΣ χάνει βέβαιο γκολ.

82΄: Οικονόμου παίρνει την μπάλα φεύγει ολομόναχος τετ α τετ με τον Τόλιο, αλλά ο γκολκίπερ σώζει από βέβαια γκολ.

84΄: Το 1 – 0 παραμένει…

86΄: Ευκαιρία για τον Αιγινιακό. Μπονίγια στη σέντρα, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Κυνηγόπουλος δεν θα την βρει προ κενής εστίας και η μπάλα καταλήγει άουτ.

87΄: Κίτρινη στον Ουνγιαλίδη για καθυστέρηση.

90΄: 6 λεπτά καθυστερήσεις.

* Αγωνία στο Δημοτικό Στάδιο. Όλοι όρθιοι.

ΛΗΞΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ – ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 1 – 0

ΑΠΣ Ζάκυνθος: Ντάκι Ακίνο
Ξενοδόχόφ, Στασινόπουλος, Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς (76΄ Καμπούρης), Νόνης, Κριτσμάρεβιτς, Οικονόμου, Αποστόλου, Βαρέλα (67΄ λ. τρ. Κυριακίδης), Λέκκας (68΄ Πιτταράς), Κρολ

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Άγγελος Διγκόζης
Τόλιος, Αραμπατζής, Γιαζιντσόγλου (79΄ Κυνηγόπουλος), Μπάρος, Λιόλιος (55΄ Ζούρκος), Φαμπίνιο, Ρίκκα, Πολύζος, Δερμιντζόγλου, Μπονίγια, Γουέλκαμ (58΄ λ. τρ.  Καζάκης)