ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2013

Ηττα από την Κροατία και αντίο Eurobasket για την Εθνική

Η εθνική ηττήθηκε μετά από συγκλονιστική μάχη που κρίθηκε σε δύο παρατάσεις 92-88 από την Κροατία, στην 3η και τελευταία ημέρα της β΄ φάσης του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας, και πλέον επιστρέφει στην Ελλάδα, καθώς αποκλείστηκε από τους «8» της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Τρινκιέρι κατέλαβαν την 6η και τελευταία θέση του 6ου ομίλου, ενώ οι Κροάτες τερμάτισαν πρώτοι και θα αντιμετωπίσουν σε νοκ άουτ χιαστί προημιτελικό την 4η του 5ου ομίλου, Ουκρανία. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα, μετά από 9 διαδοχικές νίκες της εθνικής ανδρών από την Κροατία, καθώς τελευταία φορά που είχαν ηττηθεί οι Έλληνες ήταν στον «μικρό τελικό» του Ευρωμπάσκετ το 1995. «Δήμιος» της Ελλάδας ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που σημείωσε 22 πόντους, εκ των οποίων τους 8 στη 2η παράταση αν και αγωνιζόταν με 4 φάουλ. Ντρέιπερ και Ρούντεζ σημείωσαν τους πόντους που έκριναν το νικητή στο τέλος, κι ενώ οι διαιτητές δεν άκουσαν τον Τρινκιέρι πως έπρεπε να μετρήσει το λέι απ του Ζήση στα 19΄΄ με το σκορ 88-86 υπέρ της Κροατίας, γιατί είχαν κόψει αντικανονικά κροατικά χέρια. Σε μεγάλη ημέρα ο Γιάννης Μπουρούσης με 21 πόντους, ο Σπανούλης πρόσθεσε 18 και έλλειψε από την «επίσημη αγαπημένη», όταν βγήκε με 5ο φάουλ στις αρχές της 2ης παράτασης. Από 14 πόντους πρόσθεσαν οι Καϊμακόγλου, Ζήσης, με τον πρώτο να κρατά στις πλάτες του την εθνική στην 1η παράταση και το Ζήση να πετυχαίνει ένα συγκλονιστικό τρίποντο με την εκπνοή της κανονικής διάρκειας, χάρη στο οποίο ο αγώνας πήγε σε έξτρα πεντάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-34, 51-50, 70-70 (κ.α.), 77-77 (1η παρ.), 92-88 (2η παρ.)

Δύο πρωταγωνιστές είχε η εθνική στην 1η περίοδο: Αρχικά τον Γιάννη Μπουρούση που σημείωσε τους πρώτους 5 πόντους και εν συνεχεία τον Μάικ Μπράμος που πέτυχε 7 (με 1 τρίποντο). Η Κροατία είχε προηγηθεί με 3-0 χάρη σε εύστοχο σουτ τριών πόντων του Σίμον, ενώ ο Άντε Τόμιτς είχε ισοφαρίσει σε 5-5. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού, Ρόκο Λένι Ούκιτς, ήταν αυτός που το πήρε... προσωπικά αμέσως μετά πετυχαίνοντας επτά πόντους για την Κροατία, 14-12. Όπως και απέναντι στους Σλοβένους, η εθνική έχανε τις μάχες των αιθέρων (14/7 τα ριμπάουντ στην 1η περίοδο). Ο Μπράμος με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ελλάδα, 14-15, που προσπέρασε για πρώτη φορά με +3, 14-17, με σκόρερ τον Καββαδά. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 16-17, διαμόρφωσε ο Ντρέιπερ.

Ο τελευταίος συνέχισε να σκοράρει κατά βούληση για την Κροατία (με δικό του τρίποντο άρχισε η 2η περίοδος), σε μία προσωπική μονομαχία με τον Καββαδά που σήκωσε την εθνική στους ώμους του στα πρώτα λεπτά, μετά την ανάπαυλα. Μέχρι το 23-21, η υπόθεση... καλάθι αποδείχτηκε υπόθεση των δυο τους. Κι όταν ο Άντριτς διαμόρφωσε το 25-21, ακολούθησε επιμέρους σκορ 2-11 υπέρ των παικτών του Αντρέα Τρινκιέρι -με πρωταγωνιστές Σπανούλη και Καϊμακόγλου- χάρη στο οποίο, η Ελλάδα ξέφυγε με +5, 27-32. Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα κατάφερε να πάρει και πάλι τα ηνία στο προβάδισμα, 34-33, μετά από 5 διαδοχικούς πόντους του Μπογντάνοβιτς και πήγε στο +2 στ' αποδυτήρια, 36-34, παρά τα 11 λάθη (2 η Ελλάδα) και τη 1/1 βολή (12/15 η Ελλάδα), αφού υπερείχε στα ριμπάουντ (23/12) και στα δίποντα (13/24 η Κροατία, 8/17 οι Έλληνες διεθνείς).

Αν και προηγήθηκε εκ νέου με 36-39 η εθνική και με 38-41 με διαδοχικούς πόντους του Σπανούλη, οι Κροάτες απάντησαν με σερί 10-0, 46-41, εκ των οποίων τους 8 πόντους σκόραρε ο σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης, Άντε Τόμιτς. Σε αργό ρυθμό ο αγώνας, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη και να αποδεικνύονται άστοχες στη συνέχεια. Σιγά σιγά, οι παίκτες του Τρινκιέρι ροκάνισαν τη διαφορά των πέντε πόντων, ισοφάρισαν 49-49, με 2/2 βολές του Σπανούλη και λέι απ του Μπουρούση, αλλά βρέθηκαν στο -1 με τη λήξη της 3ης περιόδου, 51-50, αφού μετά την τεχνική ποινή με την οποία τιμωρήθηκε ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (έφτασε τα 3 φάουλ), ο Ζήσης με 1/2 βολές έκανε το 49-50 και εν συνεχεία ο Ούκιτς στον αιφνιδιασμό πέτυχε ένα εντυπωσιακό καλάθι. Με "double team" προσπάθησε να σταματήσει τον Μπουρούση ο Ρέπεσα στο 4ο δεκάλεπτο, αλλά ο διεθνής σέντερ δεν έδειχνε να πτοείται ευστοχώντας έξω από τα 6.75, 53-53. Ένα μακρινό σουτ του Σλούκα, μετά από καλάθι του Ντρέιπερ, έδωσε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή και πάλι στην εθνική, 55-57, αλλά ο Ρούντεζ με τρίποντο δεν άφησε τους Έλληνες να χαρούν για πολύ, 58-57. Διαρκείς εναλλαγές στα ηνία, σετ παιχνίδι και αργός ρυθμός και από τις δύο ομάδες, με τους κορυφαίους της Ελλάδας απόψε, να ισοφαρίζουν σε 65-65, μετά το 65-61 υπέρ των Κροατών.

Ούκιτς και Μπογκντάνοβιτς, όμως έδωσαν αέρα τεσσάρων πόντων, 69-65 στην ομάδα τους με εναπομείναντα χρόνο, 1.37. Εκπληκτική άμυνα από τον Μπουρούση στο Ζόριτς και ο ίδιος μείωσε σε 69-67. Στις βολές ο Άντε Τόμιτς στη συνέχεια, ευστόχησε στη μία βολή, 70-67, με εναπομείναντα χρόνο 21,1''. Ο Νίκος Ζήσης με «κρύο αίμα» στα 9,8΄΄ ευστόχησε σε τρίποντο, 70-70, αφού ο Ρέπεσα δε ζήτησε από τους παίκτες του να κάνουν φάουλ. Πολύ καλή άμυνα ο Φώτσης στην επόμενη επίθεση των Κροατών πάνω στον Ούκιτς και ο αγώνας θα κρινόταν στην παράταση.

Μετά το 72-70 δια χειρός Μπογκντάνοβιτς, ο Καϊμακόγλου με εξαιρετική προσπάθεια (ανάποδο λέι απ) ισοφάρισε 72-72. Όμως, ο Τόμιτς πήρε το 5ο φάουλ του Σπανούλη και πέτυχε και το επόμενο καλάθι της Κροατίας, 74-72. Ο Καϊμακόγλου ξαναμίλησε: Το δικό του τρίποντο έβαλε την Ελλάδα μπροστά, 74-75. Οι Έλληνες διεθνείς έπαιρναν το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, στην άμυνα έλεγαν "stop" στους Κροάτες και ο Ζήσης «έγραψε» το 74-77 με μακρινό σουτ από την κορυφή, στα 36΄΄. Στα 25΄΄ ο Μπογκντάντοβιτς με τον Μπράμος κολλημένο επάνω του στην άμυνα απάντησε με τρίποντο, 77-77 και όλα άρχιζαν απ' την αρχή, αφού ο Ζήσης έχασε τεράστια ευκαιρία με λέι απ να δώσει τη νίκη στην Ελλάδα. Στη 2η παράταση και παρά το γεγονός πως οι Μπογκντάνοβιτς, Ούκιτς ήταν φορτωμένοι με 4 φάουλ, οι Έλληνες διεθνείς επέτρεψαν στον πρώτο να σημειώσει 4 διαδοχικούς πόντους, 81-77 (ενδιάμεσα αστόχησε σε τρίποντο ο Καϊμακόγλου).

Το 81-79 διαμόρφωσε ο Καϊμακόγλου με 2/2 βολές και ο Μπογκντάνοβιτς και πάλι βρήκε τρόπο να «τρυπήσει» την ελληνική άμυνα, 83-79. Ο Ρούντεζ με τρίποντο για το 86-79, αλλά ο Ζήσης απάντησε έξω από τα 6.75, 86-82. Απέμεναν 2 λεπτά και 13΄΄! Ο Ζήσης στη γραμμή των βολών από φάουλ του Ζόριτς, 86-84 και εν συνεχεία ο Μπουρούσης διαμόρφωσε το 86-86, 1 λεπτό πριν το τέλος της 2ης παράτασης, μετά από εξαιρετική πάσα του Ζήση. Άστοχος σε τρίποντο ο Ντρέιπερ, αλλά πήραν το ριμπάουντ και ο Ντρέιπερ διαμόρφωσε το 88-86. Η μπάλα από λέι απ του Ζήση δεν βρήκε στόχο στη συνέχεια, με τους Έλληνες να διαμαρτύρονται πως μετράει, αφού η μπάλα κατέληξε έξω από κροατικά χέρια. Ο Μπογκντάνοβιτς για το 90-86 (2/2), ο Καϊμακόγλου το 90-88 στο 1΄΄ και ο Ρούντεζ διαμόρφωσε το τελικό, 92-88, από τη γραμμή του φάουλ.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Γιάσμιν Ρέπεσα): Τόμιτς 15 (12 ριμπάουντ), Άντριτς 6, Ντρέιπερ 13, Μπογκντάνοβιτς 22, Σάριτς 3, Ρούντεζ 8, Ούκιτς 14, Σίμον 5 (6 ριμπάουντ), Μάρκοτα, Μ. Ντέλας, Ζόριτς 6, Α. Ντέλας

ΕΛΛΑΔΑ (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 21 (9 ριμπάουντ), Ζήσης 14, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 1, Φώτσης, Καββαδάς 8, Καϊμακόγλου 14, Μπράμος 7, Πρίντεζης