ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2012

Νίκη Αιγινίου - Παναθηναϊκός 3-2

Στο πιο... ανατρεπτικό ματς της χρονιάς, η Νίκη Αιγινίου αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ κι ο Παναθηναϊκός είχε ματς μπολ στο γ' σετ (ενώ στο δ' προηγήθηκε με 1-8 και 17-22), κατάφερε τελικά να επικρατήσει στο τάι μπρέικ και να αυξήσει τη διαφορά της από τους πράσινους στους τέσσερις βαθμούς.

Η ομάδα της Πιερίας στο πρώτο σετ ξεκίνησε εντυπωσιακά προηγούμενη με 5-0, αλλά ο ΠΑΟ απάντησε με δικό του σερί 5-0, αλλά η Νίκη ξέφυγε εκ νέου 16-12. Μετά το β' τεχνικό τάιμ άουτ όμως οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά και το 18-15 έγινε 18-19. Η Νίκη προηγήθηκε με 22-21, αλλά για τελευταία φορά στο σετ που κατέληξε στον ΠΑΟ με 25-27.
Στο β' σετ ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 0-4 και 3-7, αλλά βρέθηκε να χάνει με 22-19. Οι πράσινοι ισοφάρισαν 22-22 και στο 24-23 με νέο σερί 0-3 πήραν και το β' σετ.
Στο γ' σετ υπήρχε ισορροπία μέχρι το 18-18 που έγινε 23-19 για τους γηπεδούχους, με τον ΠΑΟ να πλησιάζει στον πόντο (23-22) και να φτάνει σε ματς μπολ μετατρέποντας το 24-22 σε 24-25. Οι παίκτες του Καζάζη έχασαν όμως την ευκαιρία καθώς με δικό της σερί 3-0 η Νίκη πήρε το σετ και μείωσε σε 2-1.
Στο δ' ο ΠΑΟ ξεκίνησε εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκε με 0-6 και 1-8, με τους γηπεδούχους να μειώνουν κάπως τη διαφορά (5-9, 8-11, 12-15), αλλά όταν το σκορ έφτασε στο 17-22 το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει. Κι όμως η Νίκη άρχισε πάλι να μαζεύει τη διαφορά πλησιάζοντας στον πόντο (21-22) και στο 22-23 με ένα νέο σερί οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.
Οι ανατροπές δεν έλειψαν και στο 5ο σετ καθώς το 5-3 των γηπεδούχων έγινε 8-10 για τον ΠΑΟ, αλλά στο 13-13 η Νίκη πήρε δύο συνεχόμενους πόντους και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

«Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει παρά πολύ. Ήταν μια νίκη καρδιάς, αφού είμαστε μια νέα ομάδα και τέτοιες νίκες βοηθούν πάρα πολύ. Δεν πήγαμε καλά σε κάποιους τομείς, αλλά μετά το 0-2 αφυπνιστήκαμε, διορθώσαμε πολλά στο παιχνίδι μας με αποτέλεσμα να φτάσουμε στη νίκη που τη θέλαμε πάρα πολύ για τον κόσμο που γέμισε πάλι το γήπεδο αλλά και για τους νεαρούς αθλητές μας. Το σίγουρο είναι ότι μετά από αυτό το αποτέλεσμα θα κάνουμε καλά Χριστούγεννα»,

δήλωσε ο Θανάσης Στράντζαλης, ενώ ο Στέλιος Καζάζης τόνισε από την πλευρά του:

«Εξακολουθούμε να είμαστε στην κόκκινη γραμμή. Δεν έχουμε τους παίκτες οι οποίοι θα... σκοτώνουν τις μπάλες στο τέλος, κι αυτοί είναι ο διαγώνιος κι οι ακραίοι. Αυτοί οι παίκτες κάποια στιγμή θα πρέπει να βρουν τον τρόπο να τελειώνουν τους πόντους και τα σετ».

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Θεμελής

Τα σετ: 25-27, 24-26, 27-25, 25-23, 15-13

Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 14 (11/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 44% άριστες), Μακλάχλιν 21 (18/36 επ., 3 μπλοκ, 81% υπ. - 52% άριστες), Γάτσης 10 (5/8 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ντάμποβις 2 (2/4 επ.), Γκεοργκίεφ 22 (17/41 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Γκορίδης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης -λ (66% υπ. - 43% άριστες) / Γεωργόπουλος Β. 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 1, Ποτολίδης 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Παράσογλου 1.

Παναθηναϊκός (Καζάζης Σ.): Λιβαθηνός 2, Ραγκουζόνι 12 (10/34 επ., 2 μπλοκ), Γουόλκερ 15 (13/36 επ., 2 μπλοκ, 31% υπ. - 17% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (11/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ. 55% υπ. - 41% άριστες), Στίγγας 11 (5/8 επ., 6 μπλοκ), Βόγκελ 16 (11/18 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ζήσης -λ (71% υπ. - 41% άριστες) / Μανιόπουλος, Βολουδάκης, Λιόντας, Ιωάννου 5 (5/12 επ., 40% υπ. - 00% άριστες), Μαδούρας