ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

ΕΔΩ ΠΙΕΡΙΑ

Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014

ΕΛΑΦΟΣ - ΕΘΝ Ν ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ 2-0. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Βαθμολογικές ανακατατάξεις στην Β Ερασιτεχνική κατηγορία της ΕΠΣ ΠΙΕΡΙΑΣ, μετά τα χθεσινά αποτελέσματα. Ο Εθνικός Ν Κεραμιδίου ηττήθηκε..
χθές στην δύσκολη και σκληρή έδρα του Ταύρου Ελάφου με σκόρ 2-0. που δέν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του παιγνιδιού. Ατυχίες και συγκυρίες έφεραν την ήττα για τον Εθνικό σε ένα παιγνίδι που δέν διεκδικεί δάφνες ποιότητας.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, σε ενα γήπεδο μικρό, με τερέν που η μπάλλα αναπηδούσε και δέν βοηθούσε σε αυτό.Ο Εθνικός ήταν καλύτερος αλλά άστοχος σε τέσσερις σοβαρές ευκαιρίες που είχε, η τοπική ομάδα έπαιζε με βαθειές μπαλιές και προσπαθούσε να πετύχει γκόλ με γεμίσματα.Ετσι κύλησε το ημίχρονο με το σκόρ να παραμένει στο 0-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός είχε την ατυχία να κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές στο 46 τον Γρηγόρη Μυστακίδη και στο 52 τον Γιώργο Καλαιτζή (λόγω τραυματισμού) , με αποτέλεσμα να χαθεί λίγο η ηρεμία στο κέντρο του γηπέδου.Παρά ταύτα όμως ο Εθνικός δημιούργησε μία πολύ κλασική ευκαιρία όταν σε σέντρα του Σταλίκα και ενώ τέσσερις παίκτες του Εθνικού βρίσκονταν σε πλεονεκτική θέση να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, αναπήδησε η μπαλα και ένα αμυντικός της τοπικής ομάδος πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.Οτι δέν πέτυχε ο Εθνικός το πέτυχε η τοπική ομάδα του Ταύρου Ελάφου στο 70 λεπτό, σε ένα γέμιστα του τερματοφύλακα (απο εστία σε εστία) η μπάλα γκέλαρε στο τερέν, ξέφυγε απο τον έλεγχο των κεντρικών αμυντικών και πέρασε  πάνω και απο τον τερματοφύλακα της φιλοξενούμενης ομάδος και εκεί βρέθηκε επιθετικός που την έσπρωξε στα δίχτυα και έγινε το 1-0.
Το 2-0 ήλθε  σε μία αντεπίθεση της τοπικής ομάδας όταν όλη η ομάδα του Εθνικού πίεζε να ισοφαρίσει και έμεινε στην άμυνα με δύο αμυντικούς και έτσι στο 80 λεπτό επιθετικός της τοπικής ξέφυγε της προσοχής πρόλαβε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε για το 2-0.
Με δεδομένες τις ευκαιρίες του Εθνικού και την αποτελεσματικότητα της τοπικής ομάδος το αποτέλεσμα θεωρείται δίκαιο, αφού και το παιγνίδι του Εθνικού δέν ήταν ουσιαστικό, κάτι που απαιτείται στο ποδόσφαιρο.

ΑΡΙΣΤΗ Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΤΩΝ: Κ ΑΣΛΑΝΙΔΗ ΤΑΣΟΥ, ΝΤΑΜΠΩΣΗ ΓΙΑΝΝΗ ΚΑΙ ΤΣΙΚΛΗΤΑΡΗ Β.

ΤΑΥΡΟΣ ΕΛΑΦΟΥ : ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΙΔΗΣ, ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΣΧΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΗΜΟΣ, ΓΚΟΛΙΑΣ, ΜΠΟΜΠΟΛΗΣ, ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ (81 ΒΑΣΙΛΙΕΑΔΗΣ), ΞΕΝΙΔΗΣ, ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ Γ, ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ , ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ Σ
ΕΘΝΙΚΟΣ ΝΕΟΥ ΚΕΡΑΜΙΔΙΟΥ (ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ Κ): ΤΣΙΑΜΠΕΡΑΣ , ΠΑΝΤΕΛΙΑΣ, ΤΟΠΑΛΙΔΗΣ Δ, ΤΟΣΚΑΣ, ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ Χ (75 ΣΑΧΠΑΖΩΦ), ΣΑΜΑΡΑΣ, ΠΑΡΣΑΝΤΑΝΙΑΝ, ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ Γ (46 ΤΣΙΑΟΥΣΙΔΗΣ Σ), ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ, ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ (52 ΣΚΟΥΡΤΗ)
Β΄ ΕΠΣ Πιερίας: Αποτελέσματα 7ης-Βαθμολογία-Επόμενη 8η αγωνιστική